ایجاد فلش‌مموری Bootable با Rufus

استفاده از فلش‌مموری‌ها برای Bootکردن سیستم به جای دیسک‌ها، علاوه بر سرعت بسیار بالاتر در خواندن و اجرای نرم‌افزار شما را از نگه‌داری حجم انبوهی از دیسک‌ها بی‌نیاز می‌سازد.

9 مرداد‌ماه 1396
محمد فرهمند

USB Drive‌ها مانند فلش‌مموری‌ها در مقابل Optical Mediaها همچون CD‌ها و DVDها، از مزایایی همچون Random Access سریع‌تر برخوردارند. بسیاری از مین‌بورد‌ها از قابلیتی به نام USB Boot برخوردارند. این قابلیت این امکان را فراهم می‌سازد که از فلش‌مموری درست مانند یک دیسک بوتیبل مانند دیسک نصب ویندوز یا دیگر سیستم‌عامل‌ها و یا دیسک‌های پارتیشن‌بندی استفاده کرد. اگرچه ایجاد یک فلش‌مموری بوتیبل به سادگی کپی‌کردن محتویات دیسک به فلش نیست. در این مقاله به بررسی شیوه ایجاد یک USB Bootable Drive خواهیم پرداخت.

به منظور ایجاد یک درایو بوتیبل USB نخست به فایل Image دیسک مربوطه نیاز دارید. اغلب می‌توانید این فایل را از وب‌سایت شرکت توزیع‌کننده آن نرم‌افزار دریافت کنید. پس از آن می‌بایست Image را به روی یک فلش‌مموری پیاده‌سازی کنید. اگرچه برای این کار از دستوراتی همچون dd در ترمینال نیز می‌توان استفاده کرد، در این مقاله قصد داریم به بررسی یک روش در قالب GUI بپردازیم به کمک نرم‌افزار Rufus بپردازیم.

بدین منظور نخست این نرم‌افزار را از وب‌سایت Rufus دریافت و نصب کنید و یا نسخه بدون نیاز به نصب (Portable) را دریافت کنید.

گزینه‌ها را مطابق توضیحات زیر تنظیم کنید:

  • گزینه Device فلش‌مموری است که قصد بوتیبل‌کردن آن را دارید.
  • گزینه Partition Scheme ساختار پارتیشن‌بندی سیستم هدف را مشخص می‌کند. چنانچه از سیستم BIOSدار استفاده می‌کنید گزینه نخستن یعنی MBR partition scheme for BIOS or UEFI را انتخاب کنید و در صورتی که سیستم شما از UEFI پشتیبانی می‌کند با توجه به ساختار هارد دیسکتان یکی از گزینه‌های MBR partition scheme for UEFI و یا GPT partition scheme for UEFI را انتخاب کنید.
  • File System ساختار ذخیره فایل‌ها به روی درایو را تعیین می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که از  اطلاعات کافی در این زمینه برخوردار نیستید این گزینه را به روی مقدار پیشفرض آن تنظیم کنید.
  • Cluster Size اندازه هر قطعه از داده است. این گزینه با تعیین File System به طور خودکار تنظیم می‌شود. با این وجود در صورت لزوم می‌توانید آن را به مقدار دلخواهتان تغییر دهید.
  • New Volume Label نام فلش‌مموری پس از فرمت‌شدن و بوتیبل‌شدن آن است. این عنوان پس از انتخاب فایل ایمیج دیسک تنظیم خواهد شد. با این حال می‌توانید آن را به مقدار دلخواهتان تغییر دهید.
  • در صورتی که Check device for bad blocks را فعال کنید نرم‌افزار فلش‌مموری را برای عدم وجود سکتور‌های غیرقابل‌دسترس بررسی می‌کند. این کار ممکن است مدت زیادی زمان ببرد پس تنها در صورت لزوم آن را فعال کنید. در مقابل این گزینه تعداد دفعات آزمایش را مشخص کنید.
  • گزینه Quick Format برای فرمت سریع فلش‌مموری انتخاب می‌شود. در صورت انتخاب‌نکردن این گزینه فرمت فلش‌مموری مدتی زمان خواهد برد.
  • برای انتخاب ایمیج دیسکی که می‌خواهید به روی فلش‌مموری بوت کنید به روی  در مقابل گزینه Create a bootable disk using کلیک کنید و فایل Image دیسک را انتخاب کنید. این فایل را معمولا از وب‌سایت ارائه‌کننده آن نرم‌افزار می‌توانید دریافت کنید. با انتخاب فایل، نوع آن در لیست کشویی سمت چپ آن به طور خودکار تنظیم می‌شود.
  • عموم File Systemها از محدودیت‌هایی در تعداد کاراکتر قابل استفاده برای نام فلش‌مموری برخوردارند و ممکن است از نمایش Icon پشتیبانی نکنند. در صورتی که گزینه Create extended label and icon files را فعال کنید، Rufus با استفاده از قابلیت‌های Autorun آیکن و عنوان دیسک را بدون محدودیت خاصی تنظیم می‌کند.

پس از تنظیم گزینه‌ها مطابق نیازتان به روی  کلیک کنید. فرایند مربوطه ممکن است از چندین ثانیه تا چندین دقیقه زمان ببرد. پس از آن با نمایش پیام موفقیت‌آمیز بودن عملیات، فرایند به پایان رسیده و فلش‌مموری بوتیبل شده است.

برای استفاده از آن کافیست به مانند دیسک‌های بوتیبل سیستم را ریستارت کرده و پیش از بوت‌شدن آن به Boot Selection Menu مراجعه کرده و فلش‌مموری بوتیبل را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *